Sobota, 2024-07-20
BIP
Wydrukuj

„Żłobkowe”

Dodano: 03-01-2022
Nowe świadczenie, tzw. żłobkowe, będzie wypłacane od kwietnia, bo dopiero wtedy wnioski będzie można składać w ZUS, ale pieniądze można będzie dostać za faktycznie poniesione wydatki już od stycznia począwszy. Warto więc znać już teraz zasady.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował elektroniczne wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

„Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Dofinansowanie będzie przysługiwało na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Będzie można je uzyskać na pierwsze – jedyne dziecko, a także na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna przed 12. miesiącem życia dziecka.

Do objętej dofinansowaniem opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna nie będzie można wliczyć opłat za wyżywienie.

O dofinansowanie rodzic może wystąpić najwcześniej 1 kwietnia 2022 r. Jednak ZUS może przyznać dofinansowanie od stycznia 2022 r. lub od kolejnego miesiąca, jeśli dziecko uczęszczało w tym czasie do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

 

Loga