Niedziela, 2024-06-23
BIP
Wydrukuj

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Dodano: 03-01-2022
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.
Rodzice będą go mogli elastycznie wykorzystać: świadczenie będą mogli otrzymywać przez rok w wysokości 1 tys. zł miesięcznie, lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.
To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem.
Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 35. miesiąca życia.
Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.
Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Loga